,

انواع و کاربرد بالابرهای کارگاهی

آسانسور کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی، بالابرهایی هستند که برای حمل مواد، مصالح و افراد در صنایع مختلف به کارگران، مهندسین، ناظران و بازرسان یاری می¬رسانند. کاربرد این نوع از آسانسورها بسیار وسیع بوده و هرجا سخنی از ساخت و ساز، بازرسی، تعمیر و یا حتی تولید خصوصاً در ارتفاعات به میان آید، حضورشان اجتناب ناپذیر است.

مهمترین موارد مورد استفاده از آسانسورهای کارگاهی:

 • راه سازی
 • ساخت پل و تونل
 • ساختمان سازی
 • مرمت آثار باستانی
 • نفت و گاز و پتروشیمی
 • بنادر و کشتی سازی
 • فلز و فولاد
 • معدن

آسانسور کارگاهی بر اساس نوع کاربرد:

 • بالابر صنعتی
 • بالابر ساختمانی
 • بالابر حمل و نقل
 • بالابر صنعتی

در دودکش ها، برج های انتقال، دکل ها، پل ها، تونل ها، نیروگاه ها، برج انتقال زغال سنگ، سیلوها، برج های ارتباطی و… . مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابرهایی نظیر دو نوع زیر مشخصاً کاربرد صنعتی دارند:

بالابر ضدانفجار

ممکن است بالابر در محلی مورد نیاز باشد که احتمال وجود و انباشت گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشد، بنابراین باید توجه داشت که در چنین محیط¬هایی از بالابرهای ضدانفجار استفاده شود.

بالابر مواد پودری (کاسه ای)

کاربرد بالابرهای کارگاهی در صنعت، تنها به ارتفاعات زیاد محدود نمی شود. به عنوان مثال، برای انتقال مواد توده ای نظیر پودرها، به مخزن دستگاه های تولید یا بسته بندی، از بالابرهایی که به بالابر کاسه ای نیز شهرت دارند استفاده می شود.

خوب است در این جا یادآور شویم که معمولاً شرایط محیطی در صنایعی نظیر پتروشیمی، فولاد و فلزات، بنادر و کشتی سازی و سیمان، شرایطی خاص و گاهاً سخت و نامساعد می¬باشد و یا این که در موارد بسیاری، صنایع در جاهایی مشغول به فعالیت هستند که دورافتاده است. بدیهی است که خدمات پس از فروش، جزء جدایی¬ناپذیر کالایی مانند آسانسور بوده و لذا در این گونه شرایط، لازم است هنگام خرید یا اجاره ی بالابر، حتما به در دسترس بودن خدمات پس از فروش توجه نمود.

بالابر ساختمانی

در کارهای ساخت و ساز، بسته به نوع و مشخصات پروژه، انواع بسیاری از بالابرها کاربرد دارند که باید با توجه به نیاز انتخاب شوند. گاهی تنها لازم است مواد و مصالح جابه¬جا شوند و گاهی به بالابری نیاز داریم که قابلیت حمل انسان را نیز داشته باشد.
برای بالابرهای ساختمانی انواع زیر را می¬توان برشمرد:

بالابر مصالح

ساده¬ترین بالابرهای ساختمانی، بالابرهای مصالح هستند که در آن¬ها باکت حمل مصالح به سیمی متصل شده و با شروع به کار الکتروموتور می¬توان مصالح را بین طبقات جابه¬جا نمود. ظرفیت بالابر مصالح تنها بر حسب وزن بیان شده و معمولا با ظرفیت-های ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلو گرم طراحی شده¬اند.

بالابر نفر و مصالح

از بالابرهای نفر و مصالح هنگامی که علاوه بر مصالح نیاز به جابه جایی افراد نیز باشد استفاده می گردد که دارای کابین و درب و در نتیجه ایمنی بالاتر هستند. ظرفیت این بالابرها علاوه بر وزن، تعداد افراد را هم مشخص می کند.

داربست آسانسوری (پلت فرم)

گاهی پیش می آید که یک پروژه ی ساخت برای بستن داربست، بیش از حد مرتفع یا پیچیده است. در این¬گونه موارد، برای انجام کارهایی نظیر تخریب یا پوشش¬دهی نما می توان از داربست آسانسوری (پلت فرم) استفاده نمود که روند کار را به مراتب آسان¬تر نموده و ایمنی و صرفه ی اقتصادی بالاتری نیز به همراه دارد.

پلتفرم دستگاهی برای دسترسی به ارتفاع جهت نماکاری، سیمانکاری، نماشویی و تعمیر و نگهداری سایت های صنعتی و… می باشد که در مدل ها و ظرفیت های متفاومت تولید می گردد.
مزایای استفاده از داربست آسانسوری (پلت فرم)

 1. بهترین جایگزین برای داربست های فلزی در کارهای ساختمانی و صنعتی می باشد. در کارهای ساختمانی برای انجام عملیات ساختمانی از داربست های فلزی استفاده می شود که دارای مشکلات مختلفی است و امنیت پایین داشته و هزینه مالی سنگینی به کارفرمایان تحمیل می کنند و سرعت پیشرفت پروژه را کاهش می دهند.
 2. باعث افزایش ضریب امنیت جانی کاربران و احساس آرامش برای کاربران می گردد. در این دستگاه از سیستم امنیتی مختلفی استفاده می شود. این سیستم های امنیتی در مواقع اضطراری می توانند از سقوط دستگاه جلوگیری نمایند. یکی از سیستم ها امنیتی اصلی، سیستم ترمز گریز از مرکز یا پاراشوت می باشد که در موقع سقوط وارد عمل شده و دستگاه را قفل می نماید. همچین علاوه بر سیستم های مختلف امنیتی که بر روی کابل اصلی دستگاه عمل می نمایند، یک کابل امنیتی مستقل نیز در دستگاه استفاده می شود که همواره توسط یک سیستم ترمز موازی شکل قفل می باشد و در مواقع امنیتی که هیچ کدام از سیستم های موجود در بخش قبل عمل ننمایند وارد عمل شده و کل مجموعه را قفل می نماید.
 3. توجیه اقتصادی و مقرون به صرفه بودن پلتفرم در مقایسه با داربست، هزینه پایین سرویس های دوره ای، قطعات مناسب و در دسترس با طول عمر بالا و عدم حساسیت به شرایط محیطی
 4. افزایش سرعت پیشرفت کاری با پلتفرم به دلیل عدم وجود محدودیت های مختلف که در داربست های فلزی وجود دارد.
 5. سهولت در نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری و حمل و نقل

بالابر حمل بار و نفر

بعضی بالابرهای کارگاهی با هدف حمل و جابه جایی بارهایی مانند خودرو، تولیدات کارخانه¬ها و یا حتی اجناس فروشگاه¬ها و… به¬کارگیری می¬شوند که پرکاربردترین آن¬ها دو مورد زیر است:

بالابرهای خودرو

این بالابرها به جک بالابر خودرو نیز مشهور بوده و انواع مختلفی مانند جک دوستون و جک چهارستون و … داشته و اغلب در تعمیرگاه¬ها و محل¬های بازرسی فنی خودرو کاربرد دارند.

بالابرهای آکاردئونی

این نوع از بالابرها معمولاً در مساجد، سالن ها، کارخانجات و… برای جابه¬جایی نفر و بار استفاده می شوند و در امر نظافت اماکن و یا جابه¬جایی بارها مفید هستند.

فاکتورهای انتخاب بالابر کارگاهی

از آن جا که بالابرهای کارگاهی مستقیماً با ایمنی و سرعت کار در ارتباط هستند کیفیت آن ها دارای اهمیت بسیاری است و از آن جا که کاربرد وسیعی دارند، در مدل ها و انواع متنوعی به بازار جهانی عرضه می شوند که هر نوع نیز به نوبه ی خود، به لحاظ مشخصات فنی، در چند گروه مختلف تولید می شوند. مشخصات فنی بالابرها شامل فاکتورهای بسیاری است که هنگام انتخاب مدل، ابتدا باید بر اساس نوع کارکردی که از آن انتظار داریم، آن ها را اولویت بندی نماییم. برای انتخاب اولیه، مهم ترین این فاکتورها موارد زیر را شامل می شود:

 • نوع محموله
 • حداقل فضای لازم برای نصب و راه¬اندازی
 • حداکثر ظرفیت حمل بار
 • حداکثر ارتفاع بالابری
 • سرعت
 • نوع و میزان برق مصرفی
 • قدرت الکتروموتور
 • ابعاد کابین
 • ایمنی دستگاه
 • سهولت نصب و راه¬اندازی
 • دسترسی به خدمات پس از فروش

البته خوب است در انتخاب موارد مشابه به مواردی نظیر: نوع سیستم محرکه، نوع گیربکس و.. نیز توجه نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *