تراک میکسر

تراک میکسر : از تراک میکسر در کارخانه های ساخت و فروش بتن آماده و همچنین کارگاه های بزرگ ساختمانی که محل نصب سایت بچینگ پلانت و مکان بتن ریزی از هم فاصله دارند بهره گرفته میشود. تراک میکسر یا اتو میکسر خودروهای مجهز به مخزن برای حمل و مخلوط کردن مصالح است.

مخزن های میکسر اغلب روی کامیون های۶ چرخ به بالا مستقر می شوند.

انواع تراک میکسر

تراک میکسرها به دو دسته تقسیم می شوند، یک نوع از تراک میکسرها فقط جهت انتقال بتون کاربرد داشته و نوع دیگر در حین انتقال بتون، عملیات میکس را نیز انجام می دهند. در این نوع تراک میکسرها در حین عملیات انتقال بتون، مقادیر مشخصی از مصالح و آب به درون تراک میکسر ریخته و با هم مخلوط می گردد.

برای افزایش ظرفیت مخازن و برطرف نمودن مشکل اضافه بار از شاسی هایی که به شکل تریلر است استفاده می شود که قادرند مخازن بالای ۹ متر مکعب را نیز با خود حمل کنند. حجم مخازن تراک میکسرها ۶ تا ۹ متر مکعب است و برای کاربری های کوچک از اتو میکسر استفاده می شود. البته گاهی نیز به سفارش مشتری اتو میکسرهایی با ظرفیت بالا نیز قابل ساخت است.

قابل ذکر است که جهت نتیجه گیری بیشتر و استفاده آسان و به موقع از بتون ترکیبی، بهتر است تراک میکسرها در نزدیکی کارخانه مستقر شوند.

در برخی مواقع که ترافیک سنگین است و احتمال حمل و انتقال بتن به پروژه به مدت طولانی وجود دارد، بهتر است انتقال بتون به صورت خشک صورت پذیرد و مقدار آب مورد نیاز در محل پروژه های عمرانی به الباقی مصالح افزوده گردد، چرا که ماندن بتون آماده به مدت طولانی در تراک میکسر باعث سفت شدن بتون شده و بتون غیر قابل استفاده خواهد بود.

تراک میکسرها بطور گسترده در ساختمان سازی، راه سازی، پل سازی، سد سازی، شهر سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.